Папа Милтијад

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Милтијад
Pope miltiades.jpg
Родено име Милтијад
Папа од 10 јули 310
Папа до 10 или 11 јануари 314
Претходник Папа Евсебиј
Наследник Папа Силвестер I
Роден непознато
Северна Африка
Починал 10 или 11 јануари 314
Рим Италија
Други папи по име Евсебиј

Милтијад — римски папа во периодот од 10 јули 310 до 10 или 11 јануари 314 година. Овој папа по потекло бил од Африка, но за неговиот живот многу малку е познато. Борбата против монтанизмот се препишува како негова најголема заслуга.

Тој е првиот папа по крајот на прогонувањето на христијаните по подпишувањето на Миланскиот едикт во 313 година.