Папа Каликст I

Од Википедија — слободната енциклопедија
Родено име Каликст
Папа од 217
Папа до 222
Претходник Папа Зефирин
Наследник Папа Урбан I
Роден непознато
Починал 222
непознато
Други папи по име Каликст

Каликст I бил римски папа пет години, од 20 декември 217 година до 222[1], во време на управувањето на римските цареви Хелиогабал и Александар Север. Тој е маченик според Ватикан, е канонизиран за светец од Римокатоличката црква. Негов празник е 14 октомври.

Наводи[уреди | уреди извор]