20 декември

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
<< декември >>
Н П В С Ч П С
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

20 декември е 354-иот ден во годината според григоријанскиот календар (355-и во престапна година). Остануваат 11 денови до крајот на годината.

Настани:

1582  По неколку други европски земји, и во Франција е воведен Грегоријанскиот календар, со прескокнување на 10 дена, и сметајќи го денот по 9. декември како 20. декември.
1830  Учесниците на Лондонската конференција, на која беа застапени Британија, Франција, Австрија, Прусија и Русија, се согласија за одделување на Белгија и Холандија, по востанието што го кренаа Белгијците, за да формираат независна држава.
1994  Непопусливоста во разговорите меѓу руското и чеченското раководство доведе до жестоки борби во главниот град на Чеченија, Грозни и до стотици загинати невини граѓани.
1902  Француските научници Марија и Пјер Кири лабараториски издвоија нов елемент - радиум што го открија уште во 1898 година. Тие тогаш, само утврдија дека радиумот постои, но беа потребни низа години голема работа, трпеливост и самооткажување додека, Марија Кири успеа лабараториски да ги издвои чистите честички на радиумот. Во 1903 година Марија и Пјер Кири ја добија Нобелова награда за физика.

Родени:

1699  Христоф Томас Шефлер — германски фрескописец.
1902  Васил Иљоски — македонски писател.
1908  Петар Шапкарев — бугарски економист.
1915  Илија Џувалековски — македонски актер.
1917  Дејвид Бом — американски квантен физичар.
1923  Ацо Шопов — македонски писател и академик.
1925  Властимир Николовски — македонски композитор.
1928  Сервет Салиу — македонски политичар.
1957  Ана Виси — грчка и кипарска пејачка.
1957  Били Брег — англиски рок-музичар.
1969  Абдилаќим Адеми — македонски политичар.
1979  Мајкл Роџерс — австралиски велосипедист
1980  Ешли Кол — англиски фудбалер.
1980  Михаел Албасини — швајцарски велосипедист.

Починале:

217  Зефриниј — римски папа.
1355  Стефан Душан — српски цар.
1937  Ерих Лудендорф — офицер во германската армија.
1982  Артур Рубинштајнпијанист.
1996  Карл Саган — американски астроном.


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември