Ана Виси

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Ана Виси
Άννα Βίσση
Познат(а) и како Anna Vishy
Роден(а) декември 20 1957 (1957-12-20) (воз. 60 г.)
Ларнака, Кипар
Потекло Атина, Грција
Жанрови поп, фолк, денс
Занимања пејач, композитор
Инструменти Пејач
Период на активност 1973–present
Издавачи Minos (1970-1978),
Columbia Graphophone Company (1978-1984),
CarVi (1982),
Sony Music Entertainment Greece (1984-present),
Vanilla/Moda (2005)
Мреж. место www.annavissi.net
www.annavissilive.com

Ана Виси (грчки: Άννα Βίσση) (родена на 20 декември 1957 година во Ларнака во Кипар) е грчка и кипарска пејачка.

Својата музичка кариера ја започнала уште на петгодишна возраст[1][2] . Во текот на 1970 година, заедно со семејството си се преселиле во Атина, каде продолжила да учи со познати локални пејачки како Јоргос Даларас, Харис Алексу и Василис Папаконстандину. Таа била претставник на Грција на Евровизија 1980 како и на Кипар на Евровизија 1982 година. На Евровизија 2006 била повторно претставничка на Грција, во кое го освоила деветото место. Со својата песна Everything, стекнала голема популарност во Европа.

Што се однесува до Грција, таа својата популарност ја стекнала уште во почетокот на 70-тите години на 20 век, и покрај тоа што својата кариера ја започнала во својот роден град Ларнаки.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Eurovision 2006 news“ (на greek). MAD TV. 20 декември 2005. http://beta.mad.tv/news/new.php?id=19914. посет. 15 ноември 2008 г. 
  2. „ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ: Αννα Βίσση“ (на Greek). MAD TV. http://www.mad.tv/artists/?id=11&m=bio. посет. 10 август 2008 г.