Радиум

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Радиумот во периодниот систем на елементите

Радиум - хемиски елемент, најтежок земноалкален метал, хемиски симбол Ra, атомски број 88. Бил откриен од Марија Кири и нејзиниот сопруг Пјер Кири во 1908 година и изолиран до 1910 година. Сите негови изотопи се радиоактивни.

Радиумот не се наоѓа слободно во природата туку се наоѓа во природните руди како што е ураниумовиот оксид или како продукт во распаѓање во радиоактивното распаѓање на потешките елементи , вклучувајчи го и ураниумот. Хемиски тој е високо реактивен и има валентност 2 во сите негови соединенија.

Неговата употреба во медицината се намали поради неговата цена и неговата употреба во потрошувачките производи (да ги осветли стрелките на рачните и ѕидните часовници како и за бројчаниците во инструментите беше запрена бидејќи може да предизвика повреди со своето зрачење. Сѐ уште се користи за некои радиографии и како извор на неутрони.

Види исто така[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]