Осмиум

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Осмиумот е метал со хемиски симбол е Os. Осмиумот се наоѓа во големи количини во метеорите и дејствува нагризувачки. Само 3000 тони осмиум се доволни за да ја уништат цела планета.