Кадмиум

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Кадмиумска шипка (чистота: 99,999 %) со кадмиумска коцка за споредба

Кадмиумот е хемиски елемент со симбол Cd и атомски број 48.