Меѓународен астрономски сојуз

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Меѓународен астрономски сојуз
Union astronomique internationale
IAU logo.svg
IAU National Members.svg
Земји-членки на сојузот
Основана28 јули 1919
СедиштеПариз, Франција
Членство12.450 поединци[1]
74 земји
ПретседателСилвија Торес-Пејмберт
Ген. секретарПјеро Бенвенути
Мреж. местоiau.org

Меѓународен астрономски сојуз или МАС (француски: Union astronomique internationale, UAI; англиски: International Astronomical Union, IAU) — професионално здружение на астрономи (на ниво на доктори на науки и повисоко) кои активно учествуваат во образованието и во истражувањата на полето на астрономијата.[2]

Седиштето на оваа меѓународна организација е во Париз.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. A New Tally of Individual IAU Members“ (PDF), „Kai'aleleiaka“, 14 август 2015, стр. 3 (посет. 11 октомври 2016 г).
  2. За Меѓународниот астрономски сојуз (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]