Ксенон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Ксенонот е хемиски елемент кој се претставува со симболот Xe. Тој е безбоен, тежок, без мирис благороден гас. Ксенонот во траги го има и во Земјината атмосфера.