Скандиум

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Скандиумот во периодниот систем.
Скандиумова руда.

Скандиум е хемиски елемент во периодниот систем на елементите со симбол Sc и атомски број 21. Како мек, сребреникав, бел метал скандиумовата руда се среќава во ретки минерали од Скандинавија и од други места. Покрај итриумот и лантанидите и актинидите, тој се смета за редок земјин елемент (руда).

Поважни карактеристики[уреди | уреди извор]

Скандиумот е редок, мек, сребреникав, многу светол метален елемент кој развива жолтеникава или розеникава боја кога е изложен на воздух. Овој метал не може да биде нападнат од 1:1 смеса на азотна киселина и флуороводордна киселина.