Стакло

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Стакло или џам е хомоген, аморфен и цврст материјал, што обично се произведува кога соодветно вискозен стопен материјал се лади многу брзо, така што не се дава доволно време за да се формира нормална кристална структура. Едноставен пример е кога шеќерот се топи и брзо се лади преку контакт со студена површина. Поимот стакло во секојдневна употреба се однесува на специфичен тип на стакло, базирано на силициум диоксид и се користи како материјал за различни објекти, контејнери и декорации.

Стаклото како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

  • „Музеј на стаклото“ (Glass museum) - песна на американската рок-група „Тортоиз (Tortoise)“ од 1996 година.[1]
  • „Срце од стакло“ (Heart of glass) - песна на американската рок-група „Блонди“ од 1978 година.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]