Прејди на содржината

31 декември

Од Википедија — слободната енциклопедија
<< декември >>
Н П В С Ч П С
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
2024

31 декември — последниот, 365. ден во годината според грегоријанскиот календар (366-и во престапна година).

Настани:

1941  Во Струга, спроти новата 1942 година е испеана познатата песна „Денес над Македонија се раѓа" — денешната химна на Република Македонија.
1946  Донесен е првиот Устав на Народна Република Македонија.
2022  Хрватска го усвојува еврото како државна валута, исфрлајќи ја куната.

Родени:

1378  Каликст IIIримски папа.
1869  Анри Матис — француски сликар и вајар.
1931  Гил Мел — американски сликар и џез-музичар.
1937  Ентони Хопкинс — велшки филмски, телевизиски и сценски глумец.
1937  Милутин Шошкиќ — српски и југословенски фудбалер.
1941  Алекс Фергусон — шкотски фудбалски тренер.
1942  Енди Самерс — англиски рок-гитарист, член на групата Полис (Police).
1943  Џон Денвер — американски кантри-музичар.
1958  Вал Килмер — американски глумец.
1959  Пол Вестерберг — американски рок-музичар.
1959  Милан Јанковиќ — српски и југословенски фудбалер.
1970  Брајон Расел — американски кошаркар.
1978  Денис Чакар — турска глумица.
1985  Александра Херасименија — белоруска пливачка.
1988  Едвин Канка Ќудиќ — босански активист за човекови права.

Починале:

192  Комодримски цар.
335  Силвестер Iримски папа.
1510  Бјанка Марија Сфорца — царица на Светото Римско Царство.
1610  Лудолф ван Цојлен — германски математичар.
1877  Гистав Курбе — француски сликар.
1921  Јожеф Киш — унгарски писател.
1936  Мигел де Унамуно — шпански писател и филозоф.
1944  Дељо Марковски — македонски револуционер.
2015  Натали Коул — американска поп-пејачка.
2021  Бети Вајт — американска глумица.
2022  Бенедикт XVIримски папа.