Анри Матис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Анри Матис
Portrait of Henri Matisse 1933 May 20.jpg
Фотографија на Матис од Карл Ван Вехтен, 1933.
Националност француско
Познат(а) по сликарство, графика, вајарство, цртање, колаж
Значајни дела Жената со шапка (Мадам Матис), 1905
Правец Фовизам, Модернизам

Анри Матис (13 декември 1869 - Ница, 3 ноември 1954), француски сликар и вајар. Почна како фовист, но со време стана попрефинет и сликаше со отмен колорит, за да заврши на крајот со чиста демокративност. Силно влијаеше врз модерното европско сликарство, чиј е еден од главните претставници.

Работеше ентериери, актови, мртви природи, портрети, графики, скулптури и дела од применета уметност.