Ле Корбизје

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Шарл-Едуар Жанере-Гри
„Ле Корбизје“
Роден(а) 6 октомври 1887
Ла Шо-де-Фон, Швајцарија
Починал(а) 27 август 1965
Рокебрин-Кап-Мартен, Франција
Националност Швајцарец / Французин

Ле Корбизје (француски: Le Corbusier) или кај нас само Корбизје е псевдоним на славниот француски архитект со швајцарско потекло, чие вистинско име било Шарл-Едуар Жанере-Гри (француски: Charles-Édouard Jeanneret-Gris). Роден е на 6 октомври 1887 во Ла Шо де Фонд (француски: La Chaux-de-Fonds) во Швајцарија, умрел на 27 август 1965. во Франција.

Ле Корбизје покрај архитект и теоретичар на архитектурата, бил и урбанист, сликар, скулптор и писател а познат е и како соосновач на пуризмот.