Рен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Рен

Parlement de Bretagne DSC08926.jpg
Парламентот на Бретања
Рен
Рен се наоѓа во Франција
Рен
Управа
Земја Франција
Регион
Департман
Округ Рен
Кантон Главен град на 11 кантони
Општ. заедница Рен Метропола
Градоначалник Даниел Делаву (СП)
(2008-2014)
Статистики
Надм. вис. 20–74 м
(прос. 30 м)
Површина1 50,39 км²
Население1 206.229 жит.  
 - Ранг 11-ти град во Франција
 - Густина 4093 жит/км²
INSEE/Пошт. бр. 35238/ 35000, 35200, 35700 пошт.код
2 Единечно сметање на населението: жителите на повеќе општини (на пр. студенти, воени лица) се бројат само еднаш.

Рен (француски: Rennes) e град во северозападна Франција. Се наоѓа во регионот Бретања каде воедно е и главен град на регионот исто како и во департманот Ил и Вилен. Со 206.229 жители (1999) Рен е 11-ти град во Франција по број на население.

Географија[уреди | уреди извор]

Рен се наоѓа во северозападна Франција на реката Вилен, на исток во Бретања. Се простира на површина од 50,39км². Во поширокото урбано подрачје околу градот живеат над 550.000 жители.


Историја[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Култура[уреди | уреди извор]

Знаменитости[уреди | уреди извор]

Образование[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Во Рен се наоѓа фабриката за автомобили Ситроен. Покрај автомобилската индустрија во градот е развиена и телекомуникациската индустрија.


Транспорт[уреди | уреди извор]

Спорт[уреди | уреди извор]

Најпознат клуб од градот е Стад Рен ФК,кој игра во Лига 1 првата француска фудбалска лига.

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]