Авр

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Авр
Blason Le Havre.png

Авр   се наоѓа во Франција
Авр
Blason Le Havre.png
Управа
Земја Франција
Регион
Департман
Округ Авр
Кантон Главен град на 9 кантони
Општ. заедница Општина и агломерација Авр
Градоначалник Антоан Руфенах(УПМ)
(2008-2014)
Статистики
Надм. вис. 0–105 м
Површина1 46.95 км²
Население1 190.950 жит.  
 - Ранг 12-ти град во Франција по број на население
 - Густина 4.066 км²
Часовен појас CET (GMT +1)
INSEE/Пошт. бр. 76351/ 76600, 76610, 76620
2 Единечно сметање на населението: жителите на повеќе општини (на пр. студенти, воени лица) се бројат само еднаш.

Авр (француски: Le Havre) е град во департманот Приморска Сена, во северозападна Франција, сместен на десниот брег на делтата на реката Сена и каналот Ла Манш. Авр е второто најголемо Француско пристаниште по Марсеј.