Бас Тер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бас Тер
Basse-Terre
Улицата Морис Мари Клер во Бас Тер
Улицата Морис Мари Клер во Бас Тер
Грб на Бас Тер
Грб
Местоположба на општината во Гваделуп
Местоположба на општината во Гваделуп
Координати: 15°59′45″ N; 61°43′45″ W / 15.9958° СГШ; 61.7292° ЗГД / 15.9958; -61.7292Координати: 15°59′45″ N; 61°43′45″ W / 15.9958° СГШ; 61.7292° ЗГД / 15.9958; -61.7292
ЗемјаФранција
Прекум. регион и департманГвадалуп
ОкругБас Тер
КантонБас Тер (I и II)
Општ. заедницаЈужен Бас Тер
Површина15,78 км2 (223 ми2)
Население (2009)211.894
 • Густина21/км2 (53/ми2)
INSEE/Пошт. бр.97105 / 97100
1 Катастарски податоци, каде не се вбројани езера, бари и ледници > 1 км2 и речни устија. 2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Бас Тер (француски: Basse-Terre) — главен град (префектура) на Гваделуп, кој претставува прекуморски регион и департман на Франција во островската група Мали Антили.[1] Градот е сместен на истоимениот остров, кој ја опфаќа западната половина на Гваделуп.

Иако претставува административен центар, Бас Тер е втор по големина во Гваделуп, по градот Поант а Питр. Поширокото градско подрачје има население од 44.864 жители, од кои 12.400 живеат во самиот град.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Катедралата „Свети Петар и Павле“

Градот е основан во 1643 г. во планинскиот дел на островот Бас Тер (еден од двата острова на Гваделуп). Повеќепати е уништуван во екот на Англо-француската војна и како нејзина последица. Во 1976 г. се јавил страв од избувнување на вулканот Суфриер, поради што градот бил привремено иселен.

Забележителности[уреди | уреди извор]

Главна црква во градот е катедралата „Свети Петар и Павле“ (Saint-Pierre-et-Saint-Paul) од XIX век, направена од сив камен со бели статуи. Бас Тер има многу зачувани градби од колонијално време. Позначајни градски свратилишта се плоштадот „Арбоово Поле“ (Champ d'Arbaud) и паркот Жарден Пишон на југ. На врвот на месниот рид се наоѓаат зоолошката и ботаничката градина, сместени во поголем парк на брегот на реката Ерб кој претставува резерват на растенија и животни.

Клима[уреди | уреди извор]

Бас Тер е сместен на преодно место помеѓу екваторскиот и монсунскиот климатски појас. Врнежите се застапени преку целата година, со нешто посув период од јануари до март. Најсувиот месец (февруари) има просечни врнежи од 60 мм. Температурата во градот е релативно рамномерна во текот на целата година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. INSEE
  2. податок од 1999 г.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Предлошка:Општини во Гваделуп