Центар-Долина на Лоара

Од Википедија — слободната енциклопедија
Центар-Долина на Лоара
Centre-Val de Loire
Земја Франција
ПрефектураОрлеан
Департмани
Управа
 • ПретседателФрансоа Боно (СП)
Површина
 • Вкупна39.151 км2 (15,116 ми2)
Население (2008-01-01)
 • Вкупно2.538.000
 • Густина65/км2 (170/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
ISO 3166FR-F
БДП (2012)[1]IX во земјата
Вкупно&1000000000000067100000067,1 млј 
По жител&1000000000000002612600026,126 
NUTSFR2
Мреж. местоregioncentre.fr

Центар-Долина на Лоара (француски: Centre-Val de Loire), порано само Центар (Centre) — еден од 26-те региони во Франција, сместен северозападно од вистинскиот центар на земјата, околу Долината на Лоара. Главен град е Орлеан, а најголем е Тур.

Знаменитости[уреди | уреди извор]

Најголема знаменитост во регионот е Долината на Лоара. Карактеристични за ова подрачје се плодните долини долж реката Лоара и нејзините притоки: Шер, Енр, Лоаре. Тука се наоѓаат прочуените замоци на Лоара, кои привлекуваат голем број туристи во регионот.

Назив и промена[уреди | уреди извор]

До промената во 3015 г., името на регионот било чисто географско и нема друго значење. Ова се должи на фактот што регионот е составен од преголем број на историски покраини за да има едно име. Меѓутоа, регионот не е географски центар на Франција. Оттука, многумина сметале дека ова име е неточно, но и премногу безлично.

На 17 јануари 2015 г. регионот е преименуван во Центар-Долина на Лоара, за да се одрази фактот што во него се наоѓа ова познато културно-историско поречие.

Поголеми градови[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. INSEE. „Produits intérieurs bruts régionaux et valeurs ajoutées régionales de 1990 à 2012“. Посетено на 2014-03-04.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Координати: 47°30′N 1°45′E / 47.500° СГШ; 1.750° ИГД / 47.500; 1.750