Прејди на содржината

Лоаре (река)

Координати: 47°51′52″N 1°48′02″E / 47.8644° СГШ; 1.8005° ИГД / 47.8644; 1.8005
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лоаре
Лоаре кај Оливе, јужно од Орлеан
Изворно имеLoiret  (француски)
Местоположба
ЗемјаФранција
Физички особености
Извор 
 • координати47°51′01″N 1°56′14″E / 47.8504° СГШ; 1.9372° ИГД / 47.8504; 1.9372
Устие 
 • место
Лоара
 • координати
47°51′52″N 1°48′02″E / 47.8644° СГШ; 1.8005° ИГД / 47.8644; 1.8005
Должина11,6 км
Големина на сливот282 км2
Особености на сливот
ТечениеЛоараАтлантски Океан

Лоаре (француски: Loiret) — кратка река во северно-средна Франција, притока на Лоара.[1] Тече наполно во департманот Лоаре, по која е наречен. Долга е само 11,6 км, со сливно подрачје од 282 км2.

Извира во преградието на Орлеан, од врелото Бујон кое денес е уредено како дел од парк. Водите претежно се потхрануваат од ракавци на Лоара. На Лоаре има живописни воденици и излетнички места за пешачење и пловидба со чамци. Се влева во Лоара кај Сен Илер-Сен Мемен, кое е југозападно предградие од Орлеан.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Сандр. „Податоци за течението (K43-0300)“.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]