Лоаре (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лоаре
Loiret
Loiret river DSC02530.jpg
Лоаре кај Оливе, јужно од Орлеан
ЗемјаФранција
Слив
Главен извор47°51′01″ N; 1°56′14″ E / 47.8504° N; 1.9372° E / 47.8504; 1.9372
УстиеЛоара
47°51′52″ N; 1°48′02″ E / 47.8644° N; 1.8005° E / 47.8644; 1.8005Координати: 47°51′52″ N; 1°48′02″ E / 47.8644° N; 1.8005° E / 47.8644; 1.8005
ТечениеЛоараАтлантски Океан
Сливна повр.282 км2
Физички особености
Должина11,6 км
Лоаре (река) на Ризницата

Лоаре (француски: Loiret) — кратка река во северно-средна Франција, притока на Лоара.[1] Тече наполно во департманот Лоаре, по која е наречен. Долга е само 11,6 км, со сливно подрачје од 282 км2.

Извира во преградието на Орлеан, од врелото Бујон кое денес е уредено како дел од парк. Водите претежно се потхрануваат од ракавци на Лоара. На Лоаре има живописни воденици и излетнички места за пешачење и пловидба со чамци. Се влева во Лоара кај Сен Илер-Сен Мемен, кое е југозападно предградие од Орлеан.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Сандр. „Податоци за течението (K43-0300)“.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]