Ендр (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ендр
Indre
L'Indre à Rigny-Ussé.jpg
ЗемјаФранција
Слив
Главен изворШер
504 м
УстиеЛоара
47°14′2″N 0°11′0″E / 47.23389° N; 0.18333° E / 47.23389; 0.18333 (Loire-Indre)Координати: 47°14′2″N 0°11′0″E / 47.23389° N; 0.18333° E / 47.23389; 0.18333 (Loire-Indre)
Сливна повр.3.462 км²
Физички особености
Должина271 км
Проток
  • Просечен:
    19 м³/с
Ендр (река) на Ризницата

Ендр (фр. Indre) е река во средна Франција, лева притока на реката Лоара.

Изворот на реката се наоѓа во близу селото Преверанж во департманот Шер. Тече во северозападен правец, низ следиве департмани: Шер, Ендр и Ендр и Лоара.

Ендр се влева во реката Лоара кај атомската централа во Шинон, северно од Авоан.

Главна притока на Ендр е помалата река Ендроа, која се влева во Ендр кај Азе на Ендр.

Реката минува низ следниве департмани и градови:

Наводи[уреди | уреди извор]