Шинон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шинон
Château Chinon.JPG
Шинон се наоѓа во Франција
Шинон
Координати: 47°10′04″ СГШ 0°14′36.99″ ИГД / 47.1677777778, 0.243611111111
Земја Франција
Регион Центар-Долина на Лоара
Департман Ендр и Лоара
Округ Шинон
Кантон Шинон
Управа
 • Градоначалник (2006–2008) Жан-Пјер Диверњ
Површина1 39,02 km2 (1,507 sq mi)
Население (2006)2 8.256
 • Густина 2.1/km2 (5.5/sq mi)
INSEE/Пошт. бр. 37072 / 37500
Надм. висина 27 м
(прос. 37 м)

1 Катастарски податоци, каде не се вбројани езера, бари и ледници > 1 км2 и речни устија.

2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Шинон е општина во департманот Индр-е-Лоар во централниот дел на Франција.

Во Средниот век, Шинон се развил особено во текот на владеењето на Хенри II (Хенри II Плантагенат, Гроф од Анжу, крунисан за крал на Англија во 1154). Замокот бил одново изграден и проширен и станал една од неговите омилени резиденции.

Шинон бил дел од кралскиот имот во 1205. Во текот на Стогодишната војна во овој град престојувал идниот крал Шарл VII од Франција, кој во 1418 нашол прибежиште во оваа провинција. Во 1429, Јованка Орлеанка тука дошла да се запознае со него.

Од шеснаесеттиот век, Шинон повеќе не бил кралска резиденција.

Географија[уреди | уреди извор]

Шинон се наоѓа во срцето на областа “Вал де Лоар“, по долината на реката Виен.

Замок[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Шинон (замок).

Вино[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Шинон (вино).

Околу реката Виен се наоѓаат визбите отворени за јавноста на добропознатите црвени вина од Шинон Cabernet Franc.

Познати личности[уреди | уреди извор]

Пол Лело, член на францускиот Отпор, My Story- Spy Smuggler

Медиум[уреди | уреди извор]

Види исто така[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Шаблон:Indre-et-Loire communes Шаблон:IndreLoire-geo-stub