Шартр

Од Википедија — слободната енциклопедија
Поглед кон катедралата во Шартр

Шартр (француски: Chartres) - град во Франција.

Географски каракѕеристики[уреди | уреди извор]

Културно-историски одлики[уреди | уреди извор]

Шартр како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

Шартр се јавува како тема во дела од уметноста и популарната култура, како:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Miodrag Pavlović, Izabrane pesme. Beograd: Rad, 1979, стр. 91-92.