Шер (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шер
Cher
Char
Cher riviere.jpg
Шер во Сен Жорж на Шер
ЗемјаФранција
Слив
Главен изворЦентрален Масив
762 м
УстиеЛоара
47°20′33″N 0°28′49″E / 47.34250° N; 0.48028° E / 47.34250; 0.48028 (Лоара-Шер)Координати: 47°20′33″N 0°28′49″E / 47.34250° N; 0.48028° E / 47.34250; 0.48028 (Лоара-Шер)
Сливна повр.13.688 км²
Физички особености
Должина396 км
Проток
 • Просечен:
  104 м³/с
Шер (река) на Ризницата
Дцорецот Шенонсо преку реката Шер

Шер (француски: Cher; окситански: Char) — река во средна Франција, лева притока на Лоара.[1] Извира североисточно од Крок во департманот Крез. Се влева во Лоара кај Виландри, западно од Тур.

Во 1940 г. реката предизвикала разорна поплава со големи штети, оштетувајќи го и дворецот Шенонсо што е изграден преку реката.

Името води потекло од прединдоевропскиот корен „кар“ (kʰar), со значење „камен“.

Населени места по течението[уреди | уреди извор]

Притоки[уреди | уреди извор]

 • (Л) Тард
 • (Д) Амарон
 • (Д) Оманс
 • (Д) Јевр
 • (Л) Арнон
 • (Д) Солдр
 • (Л) Фузон

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Река Шер — база „Сандр“ (француски)