Прејди на содржината

Прединдоевропски јазици

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Прединдоевропски јазик)
Локација на документираните преиндоевропски јазици

Поимот прединдоевропски јазици се однесува на неколку некласифицирани јазици или група на јазици, постоеле во праисториска Европа и Јужна Азија пред да бидат поместени од народите кои зборуваат индоевропски јазици.

За некои од нив се суди само по лингвистички влијанија во индоевропски јазици, додека други (како етрурски, иберски, лемноски, лигурски, минојски, тартесиски) се резервирани и натписи, главно од бронзеното доба.

Баскискиот се смета за единствениот преживеан прединдоевропски јазик.

Поврзано[уреди | уреди извор]