Список на мртви јазици во Европа

Од Википедија — слободната енциклопедија

Ова е список на мртви јазици во Европа.

Балкан[уреди | уреди извор]

Франција[уреди | уреди извор]

Италија[уреди | уреди извор]

Британски Острови[уреди | уреди извор]

Северна и Средна Европа[уреди | уреди извор]

Иберски Полуостров[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]