Прејди на содржината

Вандалски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вандалски
Застапен воШпанија, Северна Африка
ИзумренVI век
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-2gem
ISO 639-3xvn
Предлошка:Infobox language/nonotice

Вандалски јазик — исчезнат германски јазик, веројатно близок на готскиот. Вандалите, Хаздинзите и Силинзите се населиле во Галеција (северна Португалија и Галисија) и во јужна Шпанија, по примерот на другите негермански народи (Визиготите, Аланите и Свевите), пред да се населат во Северна Африка во 429 г.

За вандалскиот јазик имаме многу оскудни податоци кои главно се состојат од мал број на лични имиња од вандалско потекло во шпанскиот јазик. Името на покраината Андалусија води потекло од Вандалите, а под маварска власт (VI-XV век) регионот се нарекувал „ел-Андалус“.

Во XVI, XVIII и XIX век се верувало дека Словенците во Прекмурје, Шомоѓ и Ваш се потомци на Вандалите. Во документите на унгарски, латински и други јазици, прекмурскиот јазик (дијалектот на унгарските Словенци и Прекмурјето) се нарекувал „вандалски јазик“.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Francek Mukič - Marija Kozar: Slovensko Porabje, Mohorjeva družba, Цеље 1982.