Вандали

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Традиционалното реноме на Вандалите: обоен челикорез „Пљачката на Рим“ (455 г.) од Хајнрих Лојтеман

Вандалите биле источно германски племе што тргнало на југоситок на Јитланд (денешна Данска) преку реката Рајна во 406 година рзорувајќи ја Галија три години пред да ги премине Пиринеите во Шпанија. Околу 442 година ги освоиле римските провинции во Северна Африка.

Говореле на вандалски јазик, кој веројатно бил во блиско сродство со готскиот.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]