Прејди на содржината

Галиндски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија


Галиндски јазик
Зборуван во: Северна Полска 
Регион: Европа
Исчезнување: 14 век
Јазично семејство: индоевропски
 балтички
  западни
   Галиндски јазик
Јазични кодови
ISO 639-1: нема
ISO 639-2:
ISO 639-3: id=xgl xgl

Галиндскиот е исчезнат балтички јазик. Овој јазик не е многу познат за лингвистиката и нема постоечки записи на галиндски.

Поврзано

[уреди | уреди извор]