Тегусигалпа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Катедралата во градот

Тегусигалпа (кратко име: Tegus) е главниот град на Хондурас. Има 1.682.725 жители (2006) и е најголем град во републиката.

Градот се наоѓа во долина со истото име. Името е изведено од нахуатлскиот јазик Teguz-galpa, со значење сребрени ридови. Индустријата на градот вклучува текстилна, шеќерна и индустрија за производство на цигари.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]