Кингстон (Јамајка)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кингстон
Kingston
Центарот на Кингстон
Центарот на Кингстон
Гесло: A city which hath foundations[1]
Местополижба на Кингстон на Јамајка
Местополижба на Кингстон на Јамајка
Координати: 17°59′N 76°48′W / 17.983° СГШ; 76.800° ЗГД / 17.983; -76.800
ДржаваЈамајка Јамајка
ОбластСари
ОпштинаКингстон и Сент Ендру
Основан1692
Површина
 • Вкупна480 км2 (190 ми2)
Надм. вис.&100000000000000090000009 м
Население (2001)
 • Вкупно651.880
 • Густина1.358/км2 (3,520/ми2)
 • Општина Кингстон96,052
 • Општина Сент Ендру555,828
Час. појасEST (UTC-5)

Кингстон е главен и најголем град на Јамајка и се наоѓа на југоисточниот брег на островот. Во Кингстон има природно пристаниште заштитено со долги песочни предели кои ги поврзува Порт Ројал и аеродромот Норман Менли. Во Америка, Кингстон е најголемиот град каде се зборува англиски, јужно од САД.

Наводи[уреди | уреди извор]