Розо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Розо
Roseau
Панорама на Розо
Панорама на Розо
Прекар(и): Град
ДржаваДоминика
ОпштинаСент Џорџ
Управа
 • ВидЛокална власт, градски совет
 • ГрадоначалникСесил Џозеф
Население (2001)
 • Вкупно14,847

Розо (Wozeau) е главен и најголем град на Доминика. Розо има население од 14.847 жители. Градот е мала и компактна урбана населба која се наоѓа во рамките на општината Сент Џорџ и е опкружен со Карипско Море, реката Розо и Морне Брус. Розо е најстарата и најважната урбана населба на островот. Градот се наоѓа на западниот брег на Доминика, и е комбинација на модерна и колонијална (француска) архитектура.

Наводи[уреди | уреди извор]