Сент Џонс (Антигва и Барбуда)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сент Џонс
St. John's
Улица Њугејт во Сент Џонс
Улица Њугејт во Сент Џонс
Местоположба на Сент Џонс во Антигва и Барбуда
Местоположба на Сент Џонс во Антигва и Барбуда
Координати: 17°07′ СГШ 61°51′ ЗГД / 
Држава Антигва и Барбуда
Остров Антигва
Колонизиран 1632
Површина
 • Вкупна 10 km2
Население (2005)
 • Вкупно 31.000
 • Густина 3100/km2
Часовен појас AST (UTC-4)

Сент Џонс (англ. Saint John's = „Св. Јован“) е главен и најголем град во Антигва и Барбуда, земја лоцирана во Западните Инди во Карипското Море. Сент Џонс се наоѓа на 17 ° 7'N 61 ° 51'W. Со население од 24.226 (2000), Сент Џонс е трговскиот центар на нацијата и главно на пристаниште на островот Антигва.

Наводи[уреди | уреди извор]