Кралендајк

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карлендајк

Карлендајк е административно седиште на островот Бонер во склоп на Карипска Холандија. Карлендајк е основан во 1639 година. Јазикот кој се зборува во ова гратче е Папиаменту, но Холандскиот и Англискиот пошироко се користат. На холандски јазик, Кралендајк значи "корален гребен". Името на градот на јазикот Папиаменту е Плаја или „плажа“. Според пописот од 2006, во градот имало популација од 3,061 жител.

Поврзано[уреди | уреди извор]