Брејдс

Координати: 16°47′34″N 62°12′38″W / 16.7927° СГШ; 62.2105° ЗГД / 16.7927; -62.2105
Од Википедија — слободната енциклопедија
Брејдс
Brades
село
Натпис по повод настан во Брејдс
Натпис по повод настан во Брејдс
Карта

Брејдс во рамките на Монтсерат
Држава Обединето Кралство
Прекум. територија Монтсерат
Население
 • Вкупно391
Часовен појасAST (UTC-4)

Брејдс (англиски: Brades) или Брејдс Естејт (Brades Estate) — село и де факто главен град на Монтсерат од 1998 г.[1] Населението на самото место брои 391 жител и се наоѓа во близина на заливот Литл и Каровиот Залив во северозападниот крај на Монтсерат. Официјалниот главен град Плимут е напуштен во 1997 г. со катастрофалниот избув на вулканот Суфриер која го затрупала местото со нанос. По овој настан, административниот центар е преселен во Брејдс, каде што се изградени привремени управни објекти. Постојат неколку предлози за името на новиот главен град, кој е во тек на изградба во подрачјето на заливот Литл. Некои од нив се Порт Дајана, во чест на принцезата Дијана [2] и Сент Патрикс, во чест на 17-мартовското востание, но и за да се привлечат американски туристи од ирско потекло.

Нов главен град[уреди | уреди извор]

Населбата Литл Беј во северозападниот дел на островот е во фаза на изградба како нов главен град на Монтсерат.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Leonard, T. M. (2005). Encyclopedia of the Developing World. Routledge. стр. 1083. ISBN 978-1579583880
  2. Монтсерат сака да го именува главниот град по принцезата Дијана - БиБиСи (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

16°47′34″N 62°12′38″W / 16.7927° СГШ; 62.2105° ЗГД / 16.7927; -62.2105