Ангила

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ангвила
Знаме Грб
Гесло"Сила и истрајност"
ХимнаБоже, чувај ја Кралицата
Национална песна: Боже, чувај ја Ангвила a
Главен градВали
Службен јазик англиски
Народности ([1])
Демоним Ангвилец
Уредување британска прекуокеанска територијаb
 •  Гувернер Кристина Скотт
 •  Заменик-гувернер Стнелу Рејд
 •  Главен министер Хјуберт Хјус
 •  Одговорен министерc (В.Б.) Марк Симондс
Основана
 •  Прекуокеанска територија 1980 
Површина
 •  Вкупна 91 км2 (220th)
 •  Вода (%) незначително
Население
 •  проценка за 2006 г. 13,600[2] (215-та)
 •  Густина 132 жит/км2 (н.п.)
БДП (ПКМ) проценка за 2004 г.
 •  Вкупен $108.9 милиони 
 •  По жител $8,800 
Валута источнокарипски долар (XCD)
Часовен појас (UTC-4)
Се вози на лево
НДД .ai
Повик. бр. +1-264
а. „National Song of Anguilla“. Official Website of the Government of Anguilla. Архивирано од изворникот 2011-07-23. Посетено на 10 July 2011.
б. поточно парламентарна демократска зависна уставна монархија.
в. За прекуокеанската територија на британската влада.

Ангвила (англиски: Anguilla) — британска прекуморска територија во Карипското Море.[3] Ангила е остров, или група острови, кои се најсеверните Заветрени Острови, дел од Карипските Острови. Ангила се наоѓа источно од Порторико и Девствените Острови и северно од Свети Мартин. Територијата Ангвила ги зафаќа главниот остров Ангвила заедно со уште неколку помали острови и островчиња кои немаат постојано население. Главен град на Ангвила е Вали и вкупната површина на Ангила е 91 километар квадратен[4] со население од околу 13.500 (проц. за 2006).

Потекло на поимот[уреди | уреди извор]

Името на островот доаѓа од италијанскиот поим anguilla, што значи „јагула“ поради неговиот облик.[5] Според највеќето извори, ова име му го дал Кристофер Колумбо.[6]

Острови[уреди | уреди извор]

Карта на Ангвила.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Anguilla World Fact Book
  2. Country Profile: Anguilla, Travel & Living Abroad, Foreign & Commonwealth Office
  3. „Introduction ::Anguilla“.
  4. http://www.umsl.edu/services/govdocs/wofact92/wf930012.txt
  5. „CIA World Factbook- Anguilla“. Посетено на 11 July 2019.
  6. Law (1999).

Поврзано[уреди | уреди извор]