Гватемала (град)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гватемала
La Nueva Guatemala de la Asunción
Guatemala City
Guatemala City
Прекар(и): Гвате
Гесло: "Tú eres la ciudad" (Ти си градот)
Координати: 14°37′22.48″ СГШ 90°31′53.33″ ЗГД / 
Држава  Гватемала
Департман Гватемала
Општина Гватемала
Супдивизија Зони
Основан 1773
Управа
 • Градоначалник Алваро Арзу
Површина
 • Вкупна 692 km2 (267 sq mi)
 • Земјишна 1.905 km2 (736 sq mi)
Надм. вис. 1.500 m (4,900 ft)
Население (2002)
 • Вкупно 2,5 милиони
Часовен појас GMT-6 (UTC-6)
Мреж. место Municipalidad de Guatemala

Гватемала (во целост, La Nueva Guatemala de la Asunción, локално позната како Гвате) е главен и најголем град на Гватемала. Тоа е, исто така, главниот град на департманот Гватемала и најголемиот град во Средна Америка и Карибите. Градот се наоѓа на 14 ° 38'N 90 ° 33'W, во планинска долина со името Valle de la Ermita во јужниот централен дел на земјата.

Наводи[уреди | уреди извор]