Белмопан

Координати: 17°15′5″N 88°46′1″W / 17.25139° СГШ; 88.76694° ЗГД / 17.25139; -88.76694
Од Википедија — слободната енциклопедија
Белмопан
Град
Град Белмопан
Знаме на Белмопан
Прекар(и): Градинарски град
Гесло: Град на ветувањето („City of Promise“)
Белмопан is located in Белиз
Белмопан
Белмопан
Местоположба на Белмопан во Белиз
Координати: 17°15′5″N 88°46′1″W / 17.25139° СГШ; 88.76694° ЗГД / 17.25139; -88.76694
Земја Белиз
ОкругКајо
ЕдиницаБелмопан
Основан1970
Управа
 • ГрадоначалникСимеон Лопес (UDP)
Надм. вис.&1000000000000007600000076 м
Население (2009)
 • Вкупно14,606[1]
Час. појасЦентрален (UTC-6)
Повик. бр.501 +8

Белмопан е главен град на Белиз и има околу 14.000 жители.

Се наоѓа на надморска висина од 76 метри.[2] Бил изграден источно од истоимената река, 80 километри од брегот на Карипското Море, каде се наоѓа поранешниот главен град на Белиз - Белиз. Градот Белиз бил седиште на државата Белиз сè до неговото уништување од ураган во 1961 година.[2][3] Владата се преселила во Белмопан во 1970.[4] Зградата на народното собрание е дизајнирана така што претставува преткокумбовски мајански храм. Белмопан е еден од најмалите главни градови во светот.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Податоци од попис“. Архивирано од изворникот на 2013-01-11. Посетено на 2013-10-01.
  2. 2,0 2,1 „travel-central-america.net“. travel-central-america.net. Архивирано од изворникот на 2020-10-27. Посетено на 1 октомври 2013.
  3. „Ураганот со три имиња“
  4. „belmopanbelize.com“. belmopanbelize.com. Архивирано од изворникот 2010-07-22. Посетено на 1 октомври 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]