Централен часовен појас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
  CST или UTC−6

Централниот часовен појас е шест часа назад од UTC во стандардното време (UTC-6) и пет часа во летното време (UTC-5). Времето за овој појас се добива од средното сончево време од меридијанот 90° западно од Гриничката опсерваторија.

Во САД и Канада, овој часовен појас обично се нарекува Централно време (Central Time, CT). Поточно, во однос на стандардното време (преку зима) е Централно стандардно време (Central Standard Time, CST), а преку лето е Централно летно време (Central Daylight Time, CDT).

Појасот е еден час пред планинскиот појас и еден час зад источниoт часовен појас.

Канада[уреди | уреди извор]

Канадски покраини целосно во централниот појас се:

Канадски провинции што се делумно во централниот појас, а делумно во друга, се:

  • Нунавут (источна), најголемиот дел од регионот Кивалик и дел од Кикикталук
  • Онтарио (источна), северозападен дел
  • Саскачеван (планинска), речиси целосно во средишниот дел

САД[уреди | уреди извор]

Држави од САД целосно во централниот појас се:

Држави од САД делумно во централниот појас, а делумно во друг, се: