Белиз (град)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Белиз
Град
Град Белиз
Воздушен поглед на Белиз
Воздушен поглед на Белиз
Знаме на Белиз
Прекар(и): Стариот главен град, Белиз
Белиз is located in Белиз
Белиз
Белиз
Местоположба во рамките на Белиз
Координати: 17°30′17″N 88°11′12″W / 17.50472° СГШ; 88.18667° ЗГД / 17.50472; -88.18667Координати: 17°30′17″N 88°11′12″W / 17.50472° СГШ; 88.18667° ЗГД / 17.50472; -88.18667[1]
ДржаваБелиз
ОкругБелиз
Основан1638[2]
Управа
 • ГрадоначалникДарел Бредли
Површина
 • Вкупна35,667 км2 (13,771 ми2)
Надм. вис.&100000000000000000000000 м
Население (2012)
 • Вкупно67,964[3]
Часовен појасЦентрален (UTC-6)
Мреж. местоwww.belizecitycouncil.org/

Белиз е најголем град во Белиз и некогаш бил главен град на поранешната територија Британски Хондурас. Населението во градот е околу 68.000 жители, а со соседните предградија се искачува на околу 80.000.[3] Се наоѓа на устието на истоимената река на брегот на Карипското Море. Градот е главно пристаниште во земјата и негов финансиски и индустриски центар. Градот бил скоро целосно уништен во 1961 кога го погодил ураган. Бил главен град на Британски Хондурас (како што бил именуван Белиз тогаш) додека владата не била преместена во новиот главен град Белмопан во 1970.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Белиз (град), Белиз“. Google Maps. Посетено на 20 август 2011.
  2. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2014-07-23. Посетено на 2013-10-05.
  3. 3,0 3,1 „архивски примерок“. Архивирано од изворникот 2013-01-11. Посетено на 2013-01-11.
  4. „belmopanbelize.com“. belmopanbelize.com. Архивирано од изворникот 2010-07-22. Посетено на 5 октомври 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]