Белиз (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Белиз
Belize River, Belize District, Belize.jpg
Воздушен поглед на реката Белиз
ЗемјаГватемала, Белиз
Слив
Главен изворСоединување на реките Мопан и Макал
17°11′N 89°04′W / 17.183° N; 89.067° W / 17.183; -89.067
80 м
УстиеКарипско Море кај Белиз
17°32′N 88°14′W / 17.533° N; 88.233° W / 17.533; -88.233
0 м
Сливна повр.Карипско Море
Физички особености
Должина290 км (вкл. ја реката Мопан)
Белиз (река) на Ризницата

Белизрека во Белиз и тече долж северните делови на планините Маја низ средниот дел на земјата до морето северно од Белиз. Реката е позната и под името стара река. Реката е пловна до границата со Гватемала и служела како главна врска за трговија и комуникација помеѓу внатрешноста и брегот до крајот на 20 век.