Хамилтон (Бермуда)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Поглед кон општинската зграда

Хамилтон (англиски: Hamilton) е главен град на британската прекуморска територија Бермуда. Градот има околу 854 жители[1]. Хамилтон е основан во 1790 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „2016 Population and Housing Census Report“ (PDF). Government of Bermuda, Department of Statistics. Посетено на 11 March 2020.