Манагва

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Манагва
Leal Villa de Santiago de Managua
250px
Знаме на Манагва
Знаме
Амблем на Манагва
Амблем
Прекар(и): Novia del Xolotlán
(англиски: The Bride of Xolotlán)[1]
Координати: 12°8′11″N 86°15′5″W / 12.13639°СГШ 86.25139°ЗГД / 12.13639; -86.25139Координати: 12°8′11″N 86°15′5″W / 12.13639°СГШ 86.25139°ЗГД / 12.13639; -86.25139
Држава Никарагва
ДепартманМанагва
ОпштинаНикарагва
Основан1819
Седиште на владата1852
Главен град1852
Површина
 • Градска544 km2 (210 sq mi)
 • Градска173,7 km2 (671 sq mi)
Население (2010)
 • Градско927.087[2]
 • Густина1.704/km2 (4,410/sq mi)
 • Метро2.408.000
 • Метро2.000/km2 (4.000/sq mi)
Мреж. местоhttp://www.managua.gob.ni/

Манагва (шпански: Managua) е главен град на Никарагва. Градот има околу 1.817.096 жители. Манагва се наоѓа северозападниот брег на езерото Манагва, во истоимениот департман. Во градот има и европски заедници на Каталонци, Германци и Французи.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Managua en el Tiempo: La "Novia del Xolotlán"“, „La Prensa“ (посет. 21 јуни 2007 г). (на Spanish)
  2. „what is the population of managua, nicaragua? - Wolfram|Alpha“. Wolframalpha.com. http://www.wolframalpha.com/input/?i=what+is+the+population+of+managua%2c+nicaragua%3f. посет. 12 март 2013 г.