Манагва (департман)

Координати: 12°8′N 86°15′W / 12.133° СГШ; 86.250° ЗГД / 12.133; -86.250
Од Википедија — слободната енциклопедија
Манагва
Departamento de Managua
Департман
Земја Никарагва
Админ. центар Манагва
Површина 3.672 км2
Население 1.380.300 (2005)
ISO 3166-2 NI-MN

Манагва (шпански: Departamento de Managua) — департман во Никарагва. Зафаќа површина од 3.672 км², а населението брои 1.380.300 жители (2005). Административен центар е градот Манагва.

Општини[уреди | уреди извор]

  1. Вилја Карлос Фонсека
  2. Ел Крусеро
  3. Манагва
  4. Матеаре
  5. Сан Рафаел дел Сур
  6. Сан Франсиско Либре
  7. Сиудад Сандино
  8. Тиквантепе
  9. Типитапа

12°8′N 86°15′W / 12.133° СГШ; 86.250° ЗГД / 12.133; -86.250