Манагва (езеро)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Езеро Манагва
Lago de Managua
Lago Xolotlán
Поглед кон езерото од вселената (Јануари 1986).
Координати12°20′N 86°25′W / 12.333° СГШ; 86.417° ЗГД / 12.333; -86.417Координати: 12°20′N 86°25′W / 12.333° СГШ; 86.417° ЗГД / 12.333; -86.417
Сливни земјиНикарагва
Најг. должина65 km км
Најг. ширина25 km км
Површина{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
}}
1,024 км2 км2
Прос. длабочина9.5 m м
Најг. длабочина20 m м
Надм. височина39 m м
Населени местаМанагва

Езеро Манагва (шпански: Lago de Managua, Lago Xolotlán) — езеро кое со својата површина од 1.049 км2 претставува второто најголемо езеро во Никарагва (зад Никарагва со кое е поврзано со реката Типитапа).

Името на езерото го дале Шпанците, комбинирајќи го со името на локалното племе Манге и нивниот поим за вода agua.

Езерото се наоѓа во западниот дел на земјата. Има кружен облик. Над езерото се издига вулканот Момотомбо висок 1,280 метри. Главниот остров е Момотомбито.

На југозапад од езерото се наоѓа престолнината на Никарагва, Манагва. Езерото од 1950-те е доста загадено.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]