Никарагва (езеро)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Езеро Никарагва
Lake Nicaragua.jpg
Езерото Никарагва
Ometepemap.png
Подрачје Никарагва
Координати 11°37′ СГШ 85°21′ ЗГД / 
Главни истеци Сан Хуан
Слив

{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“

 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
}}41.600 km2 (16.062 ми)[1] км2
Сливни земји Никарагва, Костарика
Најг. должина 161 км км
Најг. ширина 71 км км
Површина

{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“

 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
}}8.264 км2 км2
Најг. длабочина 26 м м
Зафатнина 108 км3 км3
Надм. височина 32,7 м м
Острови 400+ (вклучувајќи ги островчињата на Гранада, Ометепе, Солентинамски Острови, и Запатера)
Населени места Алтаграсија, Гранада, Мојогалпа, Сан Карлос, Сан Хорхе

Езерото Никарагва (шпански: lago de Nicaragua, lago Cocibolca, Mar Dulce) со 8,157 km² е најголемото езеро во Средна Америка. Се наоѓа во југозападниот дел на Никарагва. Поврзано е со езерото Манагва на север.

Најголем остров во езерото е Ометепе со два вулкани, втор најголем е Запатера на север, додека на југ се наоѓаат Солентинамските острови. Покрај нив, тука се наоѓаат и околу 400 островчиња.

Реката Сан Хуан истекува од езерото и се влева во Карипското море. На тој начин помалите бродови од Атлантикот можат да пловат до пристаништата на неговиот брег. Историските записи говорат дека карипските гусар три пати го напаѓале градот Гранада на брегот на езерото Никарагва.

На езерото Никарагва владее жив соораќај кој ги поврзува неговите брегови. Веќе подолго од век постоеле планови езерото Никарагва и реката Сан Хуан да се искористат за изградба на канал помеѓу Атлантикот и Пацификот (таканаречен Никарагвиски канал).

Многу морски видови на риба можат да допливаат и опстанат во слатководното езеро Никарагва, како што се сабјарката и ајкулата. Езерото денес е прилично загадено.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Salvador Montenegro-Guillén (2003). "Lake Cocibolca/Nicaragua" (PDF). Lake Basin Management Initiative: Experience and Lessons Learned Brief. LBMI Regional Workshop for Europe, Central Asia and the Americas. Saint Michael's College, Colchester, Vermont. стр. 1–29. конс. 2014-01-01.