Прејди на содржината

Никарагва (езеро)

Координати: 11°37′N 85°21′W / 11.617° СГШ; 85.350° ЗГД / 11.617; -85.350
Од Википедија — слободната енциклопедија
Езеро Никарагва
Езерото Никарагва
ПодрачјеНикарагва
Координати11°37′N 85°21′W / 11.617° СГШ; 85.350° ЗГД / 11.617; -85.350
Главни истециСан Хуан
Слив{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
}}
41,600 km2 (16,062 ми)[1] км2
Сливни земјиНикарагва, Костарика
Најг. должина161 км км
Најг. ширина71 км км
Површина{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
}}
8.264 км2 км2
Најг. длабочина26 м м
Зафатнина108 км3 км3
Надм. височина32,7 м м
Острови400+ (вклучувајќи ги островчињата на Гранада, Ометепе, Солентинамски Острови, и Запатера)
Населени местаАлтаграсија, Гранада, Мојогалпа, Сан Карлос, Сан Хорхе

Никарагва (шпански: lago de Nicaragua, lago Cocibolca, Mar Dulce) — најголемото езеро во Средна Америка. Се наоѓа во југозападниот дел на Никарагва. Поврзано е со езерото Манагва на север. Зафаќа површина од 8.157 км.

Најголем остров во езерото е Ометепе со два вулкани, втор најголем е Запатера на север, додека на југ се наоѓаат Солентинамските острови. Покрај нив, тука се наоѓаат и околу 400 островчиња.

Реката Сан Хуан истекува од езерото и се влева во Карпиското Море. На тој начин помалите бродови од Атлантикот можат да пловат до пристаништата на неговиот брег. Историските записи говорат дека карипските пирати трипати го напаѓале градот Гранада на брегот на езерото Никарагва.

На езерото Никарагва владее жив соораќај кој ги поврзува неговите брегови. Веќе подолго од век постоеле планови езерото Никарагва и реката Сан Хуан да се искористат за изградба на канал помеѓу Атлантикот и Тихиот Океан (таканаречен Никарагвански Канал).

Многу морски видови на риба можат да допливаат и опстанат во слатководното езеро Никарагва, како што се сабјарката и ајкулата. Езерото денес е прилично загадено.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Salvador Montenegro-Guillén (2003). „Lake Cocibolca/Nicaragua“ (PDF). Lake Basin Management Initiative: Experience and Lessons Learned Brief. LBMI Regional Workshop for Europe, Central Asia and the Americas. Saint Michael's College, Colchester, Vermont. стр. 1–29. Посетено на 2014-01-01.