Адамстаун

Координати: 25°4′S 130°6′W / 25.067° ЈГШ; 130.100° ЗГД / -25.067; -130.100
Од Википедија — слободната енциклопедија
Адамстаун
Adamstown
Поглед на Адамстаун
Поглед на Адамстаун
Местоположбата на Адамстаун
Местоположбата на Адамстаун
Координати: 25°4′S 130°6′W / 25.067° ЈГШ; 130.100° ЗГД / -25.067; -130.100
ЗемјаОбединето Кралство
ТериторијаПиткерн
ОстровПиткерн
Управа
 • ГрадоначалникМајк Ворен (2007)
Површина[а]
 • Вкупна4,6 км2
 • Земјишна4,6 км2
Надм. вис.&100000000000000050000005 м
Население (2007)
 • Вкупно48

Адамстаун (англ. Adamstown) е единственото населено место на островската земјичка Питкерн, и така воедно е и нејзиниот главен град. Местото лежи во средиштето на северниот крајбрежен дел на островот и брои население од 50 жители - севкупното население на Питкерн. Адамстаун го држи рекордот за најмал главен град на светот, но сепак има пристап кон сателитска телевизија (само бесплатни канали), сателитски интернет и сателитски телефон.

Меѓутоа воглавно контакти се одржуваат преку радиостаница. Градот е местото каде највеќето жители јадат и спијат, додека работата главно им се состои од берење овошје и лов по храна во другите предели на островот.

Галерија[уреди | уреди извор]

Белешки[уреди | уреди извор]

  • а Површина на островот Питкерн.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

25°4′S 130°6′W / 25.067° ЈГШ; 130.100° ЗГД / -25.067; -130.100