Сојузници од Втората светска војна

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај


Сојузниците од Втората светска војна биле земјите кои се бореле против Силите на оската во текот на Втората светска војна. Од многуте земји кои учествувале во борбата против Силите на оската, и тоа Австралија, Белгија, Бразил, Грција, Југославија, Јужна Африка, Канада, Кина, Луксембург, Мексико, Нов Зеланд и Норвешка, предводници на овој сојуз биле САД, СССР и Велика Британија.

На овој сојуз подоцна им се приклучиле и други земји, како што биле ослободувани од окупацијата на Германија, па дури и некои нејзини претходни сојузнички, како што е случајот со Бугарија која се приклучила на 8 ноември 1944, иако претходно била во сојуз со Силите на оската.

Покрај тоа, и владите во прогонство на Франција и Полска биле сметани за сојузнички, иако овие земји биле окупирани од Германија и во нив не се воделе ослободителни војни.[1][2]

Во декември 1941, Рузвелт ја смислил кованицата „Обединети Нации“ за сојузниците, што подоцна послужиле како идеја за името на Организацијата на ОН.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Polish veterans to take pride of place in victory parade, Financial Times, 2005-07-05. Access date: 2008-05-02.
  2. Hakim, Joy (1995). A History of Us: War, Peace and all that Jazz. New York: Oxford University Press. ISBN 0-19-509514-6. 
  3. Douglas Brinkley, FDR & the Making of the U.N.


Втора светска војна - навигација низ историјата:
Боишта (1939—1942) (1943—1945) Посебни статии Учесници Види уште

Увод:

Главни фронтови:

1939:
• Инвазија на Полска
• Зимска војна
1940:
• Норвешки поход
• Битка за Франција
• Битката кај Динкерк
• Битката за Британија
1941:
• Априлската војна
• Операцијата Барбароса
• Нападот на Перл Харбор
• Московската битка
• Опсадата на Ленинград
1942:
• Сталинградската битка
• Операцијата Факел
• Битката кај Мидвеј
• Првата битка кај Ел Аламејн
• Втората битка кај Ел Аламејн

1943:
• Курската битка
• Италијанскиот поход
• Гвадалканалската кампања
1944:
• Битката за Нормандија
• Операцијата Багратион
• Арденската битка
• Битката во заливот на Лејта
1945:
• Битката за Иво Џима
• Битката за Окинава
• Берлинската битка
• Победата во Европа
• Хирошима и Нагасаки
• Капитулација на Јапонија

Цивилни жртви и злосторства:

Последици:

Судења:

Учесници

Сојузници
• Flag of the Soviet Union.svg Советски Сојуз
• Flag of the United States (1912-1959).svg САД
• Flag of the United Kingdom.svg Велика Британија
• Flag of the Republic of China.svg Кина
• Flag of France.svg Франција
• Flag of Poland.svg Полска
• Flag of SFR Yugoslavia.svg Југославија


Силите на Оската
• Flag of the German Reich (1935–1945).svg Германија
• Naval Ensign of Japan.svg Јапонија
• Flag of Italy (1861-1946).svg ИталијаПовеќе податоци за
Втора светска војна:

Wiktionary-logo-sr.png Втора светска војна
на Вириречник
Wikibooks-logo.svg Втора светска војна
на Викикниги
Wikiquote-logo.svg Втора светска војна
на Викицитати
Wikisource-logo.png Втора светска војна
на Викиизвори
Commons-logo.svg Втора светска војна
во Ризницата
Wikinews-logo.png Втора светска војна
на Викивести