Музеј Орсе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Музејот Орсе е музеј во Париз, на реката Сена отворен во 1986 г. Во истата зграда претходно била сместена железничката станица Гар д'Орсе. Музејот има поставка од француската уметност од 1848. - 1915. вклучувајќи слики, скулптури, мебел и фотографии. Најпознат е по големата колекција на ремек-дела на импресионистите: слики од Моне, Дега, Реноар и Сезан.

Историја[уреди | уреди извор]

Музејот Орсе, поглед од десниот брег на Сена.

Зградата на музејот оригинално била железничка станица, Гар д'Орсе, изградена во 1900. година, од која поаѓале возовите во правец на Орлеан. Во 1977. година започнала реконструкцијата и пренамената во музеј, која била завршена во 1986. Музејот сега има 20.000 м² импресивен изложбен простор на четири ката.

Ван Гог: Sвездена ноќ над Рона, септември 1888 во Арл
Реноар: Бал во Мулин де ла Галет, Монтмартр, 1876
Мане: Доручек на трева, 1862-3
Сезан: Јаболки и портокали, околу 1899
Корбе: Студиото на артистот (детал), 1855


Збирка[уреди | уреди извор]

Поважни слики[уреди | уреди извор]

Поважни скулптури[уреди | уреди извор]

Франсоа Руд, Жил Кавелие, Жан Батист Карпо, Огист Роден, Пол Гоген, Камиј Клодел и Оноре Думие.

Други дела[уреди | уреди извор]

Музејот има и колекции на:

  • архитектура и декоративни уметности
  • фотографија

Надворешни врски[уреди | уреди извор]