Гистав Курбе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Гистав Курбе е роден на 10 јуни 1819 во Орнан, Ду. Тој е француски сликар предводник на групата на реалисти. Ангажиран во политичките движења од тоа време, тој бил еден од избраните во Комуната во 1871.