Алберто Џакомети

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алберто Џакомети
Alberto Giacometti
Алберто Џакомети (лево) со Ерхард Вехрман [де] (десно) на 31- то Биенале во Венеција, 1962
Роден(а)10 октомври 1901(1901-10-10)
Боргоново, Стампа, Граубијуден, Швајцарија
Починал(а)11 јануари 1966(1966-01-11) (возр. 64)
Хур, Граубијуден, Швајцарија
НационалностШвајцарец
ОбразованиеШколата за ликовни уметности, Женева
Познат(а) повајар, сликар, цртач
Правецнадреализам, експресионизам, кубизам, формализам
СопружникАнет Арм
Награди"Голема награда за скулптура" на Венецијанското биенале 1962 година

Алберто Џакомети (италијански: Alberto Giacometti ; Боргоново , 10 октомври 1901 - Хур , 11 јануари 1966 ) бил швајцарски надреалистички вајар и сликар од италијанско потекло, чија широка, диверзифицирана и препознатлива работа е израз на речиси целиот доминантен тек на уметноста на XX век . Од 1931 година . за надреалистичка просторна структура и екстремно издолжени бронзени човечки ликови ("Кола", " Проект за едно плоштад", "Седум фигури и една глава").

Животопис[уреди | уреди извор]

Алберто Џакомети е роден во Швајцарија во Кантон Гаубинден во Боргоново 10 октомври 1901 година.

Алберто бил најстариот од четворица деца. Неговиот татко, Џовани Џакомети, исто така бил сликар и влијаел врз него да биде заинтересиран за уметноста. Првпат создавал слики во семејниот дом, главно портрети на членовите на семејството или другари од училиштето во стилот на пост - импресионизмот што неговиот татко го негувал. Потоа, Алберто отишол во Женева каде студирал уметност, а во јануари 1922 година . Пристигна во Париз . Таму често го посетувал студиото на Антоан Бурдел . Тој открил кубизам , африканска уметност и грчка скулптура, и тоа е она што ги инспирира неговите први дела. Работел на скулптури од гипс, понекогаш насликани или излеани во бронза. Последната техника ја практикувал до крајот на својот живот.

Во декември 1926 година тој се пресели во мало и непријатно студио, од кое никогаш не отишол. Брат му Диего му се придружил, и тоа за секогаш, 1939 година. Иако најважниот дел од неговата работа во Париз, Џакомети редовно се враќал во Швајцарија и работел во студиото на неговиот татко. Во 1927 година, Џакомети ги изложил своите први дела, како што се "Жената лажица" ( француски: Femme cuillère ) истата година. тој починал во Хур 11 јануари 1966 година .

Џакомети и надреалистите[уреди | уреди извор]

По "рамен" ("Жена", француски: Femme, од 1929 година) и "отворен" ("Човек и жена", француски: Homme et femme , од 1929 година.[1] ) фигурата, Џакомети се свртува кон надреализмот почнувајќи од 1930 година покрај Миро и Арпа во галеријата Пјер, со кој потпишал договор. Тој ги среќава интересни луѓе, како што се Тристан Кара , Луј Арагон , Андре Бретон , Салвадор Дали , Андре Мејсон ... Во 1931 година . официјално се приклучил на Париската надреалистичка група. Работел на разни гравури и цртежи како илустрациите од Рене Кревел, Тристан Кара или Андреа Бретона. Пишува за списанијата на оваа група.

"Суспендирана топка", ( француски: La Boule suspendue , 1930), е првиот "симболичен објект" на Џакомети, а Андре Бретон бил фасциниран од серијата надреални фигури: "Невидлив објект", (1934). Од скулптурата "Палатата во четири наутро", (француски: Le Palais à 4 heures du matin) многу пишувал во Минотаурот (француски: Minotaure), дневник испечатен од страна на надреалистите: "По сите овие години успеав да дознаам едно нешто: јас бев ограничен на фактот дека скулптурите што ми се појавија во мојот ум, без никакви промени, беа пренесени на физички предмети, без да прашам што тие би можеле тие да значат. Ништо не ми било прикажано како слика, и ретко како цртеж. Често се обидував свесно да создадам слика или скулптура, но никогаш не успевав. Обично во делото гледам изменети и измешани слики, впечатоци, работи кои длабоко ме допреле (иако јас често не сум свесен за тоа), облици кои се блиску до мене, иако честопати не можам да ги препознаам, што ги прави уште поостри во моите очи.  »»

Неплодност, соништа, несигурност, насилство, ова се мотивите на собирите на овој период: "Коцка" (француски: Cube), "Жената одење" (француски: Femme qui marche), "Спиечка сонува" ( француски: Femme couchée qu rêve), "Заклана жена" (француски: Femme egorgée), "Кејџ" (француски: Cage), "Цвет во опасност" (француски: Fleur en danger), "Предметот непогоден за фрлање" (француски: Objet désagréable à jeter), "Сто" (француски: Table), "Череп" (француски: Tête crâne). Повеќето од неговите скулптури од млади и надреалистички сцени биле фрлени во бронза и започнале во првите десет години од животот на уметникот.

Алберто Џакомети на 31 - то Венецијаннко биенале во 1962 година, фотографиран од Паоло Монти (Фонд Паоло Монти, БЕИК))

Библиографија[уреди | уреди извор]

  • Ив Бонефој, Алберто Џакомети  : biographie d'une œuv , Flammarion, Paris, 1991.
  • Жан Клер, Ле Нед де Џакомети , ет . Галимар, Париз, 1992.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]